Przy zakupie samochodu służbowego pojawia się pytanie, jak sfinansować ten zakup. Jeśli nie posiadasz własnych środków i chcesz skorzystać z zasobów zewnętrznych, jednym ze sposobów oferowanych przez banki jest leasing. Jest to operacja, która – jeśli jest dobrze przygotowana – może przynieść przedsiębiorstwu istotne korzyści, takie jak korzyści operacyjne, podatkowe i finansowe.
Leasing na zakup samochodu firmowego to operacja sprzedaży i leasingu z udziałem firmy, która chce kupić samochód na potrzeby swojej działalności, instytucji finansowej i salonu samochodowego. Firma, która chce kupić pojazd, idzie do banku i prosi o sfinansowanie operacji leasingowej, bank to analizuje i jeśli wyrazi zgodę, to właśnie ten podmiot kupuje pojazd od dealera i udostępnia go firmie na podstawie umowy leasingowej. Właściciel, tj. bank, pokrywa koszty zakupu, koszty utrzymania (w tym naprawy, ubezpieczenie, opony, przeglądy, z wyłączeniem paliwa), a w zamian pobiera od firmy miesięczną opłatę przez określony czas (zwykle od roku do pięciu lat). Po zakończeniu umowy firma może zwrócić samochód bankowi i zawrzeć kolejną umowę leasingową na inny pojazd, uzgodnić cenę zakupu poprzedniego samochodu, lub wznowić operację leasingową.
Zalety leasingu przy nabywaniu pojazdów firmowych
Operacja leasingowa jest uzasadniona korzyściami dla firm, które decydują się na ten sposób finansowania, pod względem podatkowym, finansowym, ekonomicznym i operacyjnym:
- Zalety leasingu pod względem podatkowym: Korzyści podatkowe leasingu polegają na możliwości wliczenia w koszty całości zapłaconych rat, jeżeli nabywany pojazd jest przeznaczony do użytku firmowego.
- Zalety leasingu w ujęciu finansowym Największą zaletą leasingu w ujęciu finansowym jest to, że dzięki niemu firma nie musi inwestować pieniędzy w pojazdy służbowe, które zwykle wymagają znacznych nakładów. Umowa leasingowa nie wiąże się z nabyciem środka trwałego, lecz z zawarciem umowy najmu, dlatego bilans przedsiębiorstwa nie ulega zmianie, a wskaźniki finansowe ulegają poprawie.
- Zalety leasingu w ujęciu ekonomicznym: Największą zaletą leasingu w ujęciu ekonomicznym jest to, że operacja tego typu pomaga przekształcić koszt zmienny w koszt stały, co pozwala na większą stabilność budżetu i pomaga w zapewnieniu realizacji celów wydatkowych na dany rok. Jeżeli awaria lub wypadek nastąpi nie z własnej winy, instytucja finansowa musi zapewnić firmie inny pojazd o podobnych parametrach lub wypowiedzieć umowę leasingową, zgodnie z ustaleniami.
- Zalety leasingu na poziomie operacyjnym: Największą zaletą leasingu na poziomie operacyjnym jest to, że upraszcza on procedury niezbędne do utrzymania floty pojazdów firmowych, dzięki czemu nie trzeba zarządzać dostawami opon, usługami naprawczymi w przypadku awarii i przeglądów, ubezpieczeniami, a także innymi wydatkami, za które odpowiada instytucja finansowa. W ten sposób firma musi jedynie oddawać samochody do warsztatu na przeglądy lub udostępniać je instytucji finansowej, aby ta mogła przejąć zarządzanie nimi. Kontynuuj czytanie o leasingu samochodów na portalu twojemoto.pl